Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Polecenie testamentowe

Wyrażone w testamencie życzenie spadkodawcy polegające najczęściej na żądaniu jakiegoś zachowania się albo zaniechania czegoś, rzadziej na zobowiązaniu do zapłaty lub przeniesienia własności, które nie może być dochodzone w sądzie, patrz art. 982 i nast. KC.

Inne wyrażenia ze słownika

Testament

Jednostronne rozporządzenie na wypadek śmierci; dokument, w którym wyrażana jest ostatnia wola zmarłego, w Polsce regulowany przepisami art. 951 KC, może powołanie do całości albo części spadku (wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców), podstawienie, zawierać zapis zwykły, zapis windykacyjny, polecenie, oświadczenia dotyczące opieki nad małoletnim dzieckiem albo nad ubezwłasnowolnionym, wskazanie wykonawcy testamentu lub zarządcy masy spadkowej.

Polecenie testamentowe

Wyrażone w testamencie życzenie spadkodawcy polegające najczęściej na żądaniu jakiegoś zachowania się albo zaniechania czegoś, rzadziej na zobowiązaniu do zapłaty lub przeniesienia własności, które nie może być dochodzone w sądzie, patrz art. 982 i nast. KC.

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Konstytucja rodzinna

Prywatne, poufne porozumienie rodzinne zawierane przez członków rodziny biznesowej (najczęściej rodziny nuklearnej) zmierzające do sformalizowania zasad Ładu rodzinnego; najczęściej nie ma charakteru prawnie wiążącego i nie zastępuje dokumentów, które realizują zasady Ładu rodzinnego, takich jak umowy spółek, umowy majątkowe małżeńskie, testamenty, pełnomocnictwa itd.

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Nestor

W nomenklaturze firm rodzinnych: założyciel lub właściciel firmy, który przekazuje albo przekazał firmę sukcesorowi albo sukcesorom (najczęściej dzieciom, wnukom albo innym członkom rodziny).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!