Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Inne wyrażenia ze słownika

Strefa Juniora (sukcesora)

Składniki majątku przeznaczone w planie sukcesji dla juniora/sukcesora, które przekazywane są za życia (np. w darowiźnie) albo na wypadek śmierci (w testamencie).

Doradca sukcesyjny

(1) W szerokim znaczeniu: osoba, która profesjonalnie wspiera proces sukcesji międzypokoleniowej w rodzinie lub biznesie, przedstawiciel jednej ze specjalizacji, które mogą być przydatne przy realizacji zmiany pokoleniowej (np. prawnik, doradca podatkowy, doradca strategiczny, menadżer zewnętrzny, coach, mediator, psycholog, terapeuta). (2) W wąskim znaczeniu: osoba, która specjalizuje się w doradztwie sukcesyjnym.

Podstawienie

Wyrażone w testamencie wskazanie spadkobiercy dziedziczącego w dalszej kolejności, patrz. 963 i nast. KC.

Rodzina mała

W ramach Dużej rodziny: małżeństwo lub związek nieformalny wraz z dziećmi, z perspektywy Nestorów np. córka z zięciem i wnukami oraz syn z synową i wnukami; w jednej Dużej rodzinie może funkcjonować kilka Małych rodzin, poczynając od Nestorów/Seniorów, po rodzinę każdego z sukcesorów/juniorów w drugim i trzecim pokoleniu.

Ład rodzinny

Zespół reguł przyjętych przez rodzinę biznesową (często rodzinę nuklearną) obejmujący wartości rodziny oraz firmy rodzinnej, zasady zarządzania, rozbudowy i sukcesji biznesu rodzinnego (często holdingu lub grupy spółek) i majątku rodzinnego, w tym finanse rodziny; może być niepisany albo sformalizowany w postaci Deklaracji rodziny, Porozumienia sukcesyjnego lub konstytucji rodzinnej.

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!