Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Komplementariusz

Wspólnik spółki komandytowej, który odpowiada za długi spółki bez ograniczeń, tak samo jak wspólnik spółki jawnej.

Inne wyrażenia ze słownika

Spadek

Jak mówią prawnicy, jest to ogół praw i obowiązków cywilnoprawnych zmarłego przechodzący z chwilą śmierci spadkodawcy na jego spadkobierców (art. 922 KC); jest to masa majątkowa obejmująca cały majątek zmarłego (potocznie: aktywa i pasywa, składniki majątku i zobowiązania).

Spółka osobowa

Spółka osobowa prawa cywilnego (spółka cywilna, s.c., regulowana przepisami art. 860 i nast. KC) albo jedna z handlowych spółek osobowych regulowanych w KSH: spółka jawna (sp. j.), spółka partnerska (sp. p.), spółka komandytowa (sp. k.) albo spółka komandytowo-akcyjna (s.k.a.); handlowe spółki osobowe są to jednostki organizacyjne nieposiadające podmiotowości prawnej.

Majątek wspólny małżeński

Majątek wspólny objęty współwłasnością łączną, do którego mają zastosowanie przepisy KRO, stanowi wspólną masę majątkową należącą do obojga małżonków.

Podstawienie

Wyrażone w testamencie wskazanie spadkobiercy dziedziczącego w dalszej kolejności, patrz. 963 i nast. KC.

Polecenie testamentowe

Wyrażone w testamencie życzenie spadkodawcy polegające najczęściej na żądaniu jakiegoś zachowania się albo zaniechania czegoś, rzadziej na zobowiązaniu do zapłaty lub przeniesienia własności, które nie może być dochodzone w sądzie, patrz art. 982 i nast. KC.

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!