Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Partner

(1) Partner lub partnerka w nieformalnym związku partnerskim (w Polsce nie ma możliwości zarejestrowania go) albo w formalnym, zarejestrowanym związku partnerskim w innej jurysdykcji. (2) Partner w spółce partnerskiej, patrz: art. 86 i nast. KSH.

Inne wyrażenia ze słownika

Powinowaci

Krewni małżonka, np. teściowa, szwagier, bratowa.

Rodzina mała

W ramach Dużej rodziny: małżeństwo lub związek nieformalny wraz z dziećmi, z perspektywy Nestorów np. córka z zięciem i wnukami oraz syn z synową i wnukami; w jednej Dużej rodzinie może funkcjonować kilka Małych rodzin, poczynając od Nestorów/Seniorów, po rodzinę każdego z sukcesorów/juniorów w drugim i trzecim pokoleniu.

Rodzina biznesowa

Rodzina, której przynajmniej niektórzy członkowie zaangażowani są jako właściciele i zarządzający przynajmniej w jedną firmę, często w grupę spółek na różnym etapie sukcesji, obejmuje przedstawicieli kilku pokoleń.

Zarząd sukcesyjny

Tymczasowy zarząd przedsiębiorstwem w spadku realizowany przez zarządcę sukcesyjnego na podstawie ustawy o zarządzie sukcesyjnym (uZS).

Odpowiedzialność solidarna

Wspólna odpowiedzialność kilku osób za jeden dług, skonstruowana w ten sposób, że wierzyciel może żądać zapłaty całości długu od wybranego przez siebie dłużnika, ten zaś po spłacie długu może wymagać wyrównania od pozostałych współzobowiązanych, zgodnie z proporcją, w jakiej dług zaciągnęli (tzw. roszczenie regresowe); patrz art. 366 KC; w praktyce np. odpowiedzialność wspólna współkredytobiorów, spadkobierców do czasu podziału spadku albo wspólników spółki cywilnej.

Zapis zwykły

Powstające na skutek postanowienia testamentowego zobowiązanie do określonego świadczenia; testator może zobowiązać spadkobiercę ustawowego, testamentowego albo zapisobiercę windykacyjnego do spełnienia określonego świadczenia na rzecz wskazanej osoby, np. przekazania określonej kwoty, lub przeniesienia własności rzeczy; zapis zwykły musi zostać wykonany na podstawie umowy, czego można dochodzić przed sądem; patrz: art. 968 i nast. KC.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!