Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Zapis zwykły

Powstające na skutek postanowienia testamentowego zobowiązanie do określonego świadczenia; testator może zobowiązać spadkobiercę ustawowego, testamentowego albo zapisobiercę windykacyjnego do spełnienia określonego świadczenia na rzecz wskazanej osoby, np. przekazania określonej kwoty, lub przeniesienia własności rzeczy; zapis zwykły musi zostać wykonany na podstawie umowy, czego można dochodzić przed sądem; patrz: art. 968 i nast. KC.

Inne wyrażenia ze słownika

Spółka osobowa

Spółka osobowa prawa cywilnego (spółka cywilna, s.c., regulowana przepisami art. 860 i nast. KC) albo jedna z handlowych spółek osobowych regulowanych w KSH: spółka jawna (sp. j.), spółka partnerska (sp. p.), spółka komandytowa (sp. k.) albo spółka komandytowo-akcyjna (s.k.a.); handlowe spółki osobowe są to jednostki organizacyjne nieposiadające podmiotowości prawnej.

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

Ład właścicielski

Część Ładu rodzinnego obejmująca zasady nabywania i dysponowania własnością poszczególnych składników majątku, w szczególności o charakterze biznesowym, w tym dopuszczalne formy ustroju majątkowego małżeńskiego w małżeństwach należących do dużej rodziny, zasady zaciągania zobowiązać i zarządzania finansami osobistymi członków rodziny biznesowej oraz zasady dziedziczenia z perspektywy planowania spadkowego.

Sukcesja w rodzinie

Sukcesja majątku rodzinnego, in. Plan sukcesji w rodzinie (najczęściej nie obejmuje biznesu, choć firma może być traktowana jako jeden ze składników majątku rodzinnego).

Rodzina mała

W ramach Dużej rodziny: małżeństwo lub związek nieformalny wraz z dziećmi, z perspektywy Nestorów np. córka z zięciem i wnukami oraz syn z synową i wnukami; w jednej Dużej rodzinie może funkcjonować kilka Małych rodzin, poczynając od Nestorów/Seniorów, po rodzinę każdego z sukcesorów/juniorów w drugim i trzecim pokoleniu.

Rodzina duża

Całość rodziny wielopokoleniowej obejmująca osoby spokrewnione i spowinowacone, np. dziadków (Nestorów), dzieci (sukcesorów) wraz z małżonkami lub partnerami ze związków nieformalnych oraz wnukami, ich małżonkami i partnerami.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!