Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Postanowienie sądu o stwierdzaniu nabycia spadku

Postanowienie sądu, które poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym, obok Aktu poświadczenia dziedziczenia oraz Europejskiego poświadczenia spadkowego jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku; patrz: art. 1027 KC.

Inne wyrażenia ze słownika

Sp. z o.o. sp. k.

Skrót oznaczający spółkę komandytową, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Firma nierodzinna

(1) Firma prywatna, która nie jest uważana za firmę rodzinną. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma prywatna, w której wiadomo już, że nie dojdzie do sukcesji biznesu, albo firma rodzinna lub półrodzinna, w której sukcesja jest na wczesnym etapie i z perspektywy planowania spadkowego sukcesja biznesu byłaby zagrożona.

Plan sukcesji

Plan przekazywania majątku i/lub biznesu pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, najczęściej przedstawicielami kolejnych pokoleń, obejmuje sukcesję realizowaną za życia (patrz: sukcesja za życia) oraz sukcesję na wypadek śmierci (patrz: nagła sukcesja i planowanie spadkowe).

Akt Poświadczenia Dziedziczenia (APK)

Dokument w formie aktu notarialnego, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym, obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Europejskiego poświadczenia spadkowego jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku; patrz: art. 95a i nast. PrNot i art. 1027 KC.

Rodzina duża

Całość rodziny wielopokoleniowej obejmująca osoby spokrewnione i spowinowacone, np. dziadków (Nestorów), dzieci (sukcesorów) wraz z małżonkami lub partnerami ze związków nieformalnych oraz wnukami, ich małżonkami i partnerami.

Majątek wspólny małżeński

Majątek wspólny objęty współwłasnością łączną, do którego mają zastosowanie przepisy KRO, stanowi wspólną masę majątkową należącą do obojga małżonków.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!