Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Rodzina nuklearna

Rodzina złożona z osób spokrewnionych (in. Rodzina krwi), np. dziadkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, ale z wyłączeniem zięciów, synowych i małżonków wnuków (nie obejmuje powinowatych); część Dużej rodziny.

Inne wyrażenia ze słownika

Akt Poświadczenia Dziedziczenia (APK)

Dokument w formie aktu notarialnego, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym, obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Europejskiego poświadczenia spadkowego jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku; patrz: art. 95a i nast. PrNot i art. 1027 KC.

Nestor

W nomenklaturze firm rodzinnych: założyciel lub właściciel firmy, który przekazuje albo przekazał firmę sukcesorowi albo sukcesorom (najczęściej dzieciom, wnukom albo innym członkom rodziny).

Strefa Juniora (sukcesora)

Składniki majątku przeznaczone w planie sukcesji dla juniora/sukcesora, które przekazywane są za życia (np. w darowiźnie) albo na wypadek śmierci (w testamencie).

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Zapis windykacyjny

Postanowienie testamentowe, którego skutkiem jest przeniesienie własności danej rzeczy lub prawa na zapisobiercę windykacyjnego, co odbywa się automatycznie z chwilą przyjęcia spadku; patrz: art. 981(1) i nast. KC.

Rodzina biznesowa

Rodzina, której przynajmniej niektórzy członkowie zaangażowani są jako właściciele i zarządzający przynajmniej w jedną firmę, często w grupę spółek na różnym etapie sukcesji, obejmuje przedstawicieli kilku pokoleń.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!