Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Prawo przedsiębiorców (PrPrz)

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców.

Inne wyrażenia ze słownika

Tymczasowy przedstawiciel

Osoba wyznaczona do wykonywania praw z udziału w przedsiębiorstwie na wypadek śmierci małżonka przedsiębiorcy, jeżeli przedsiębiorstwo objęte było wcześniej majątkiem wspólnym małżeńskim; działa na podstawie art. 60a i nast. uZS.

Sp. z o.o. sp. k.

Skrót oznaczający spółkę komandytową, w której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Firma nierodzinna

(1) Firma prywatna, która nie jest uważana za firmę rodzinną. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma prywatna, w której wiadomo już, że nie dojdzie do sukcesji biznesu, albo firma rodzinna lub półrodzinna, w której sukcesja jest na wczesnym etapie i z perspektywy planowania spadkowego sukcesja biznesu byłaby zagrożona.

Małżonek

Mąż albo żona – pisząc o małżonkach mam na myśli osoby obojga płci (chyba, że z kontekstu zdania wynika co innego); np. wnuki z ich małżonkami oznacza: wnuczkę z mężem lub wnuka z żoną (patrz Rodzina duża).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!