Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Komandytariusz

Wspólnik spółki komandytowej, który odpowiada za długi spółki z ograniczeniem do wysokości tzw. sumy komandytowej.

Inne wyrażenia ze słownika

Ład korporacyjny

Obejmuje zasady funkcjonowania, podejmowania decyzji właścicielskich, nadzorczych, kontrolnych lub zarządczych (z perspektywy Wielopokoleniowej) w firmach prywatnych, w tym rodzinnych; może stanowić zestaw dobrych praktyk oraz rozwiązań korporacyjnych opartych o umowy i statuty spółek oraz regulaminy wewnętrzne (rad nadzorczych i zarządów), często przyjmuje perspektywę interesu firmy i konkuruje z Ładem rodzinnym, w szczególności z Ładem właścicielskim.

Majątek małżeński

Majątek należący do małżonków, na który składają się majątek wspólny małżeński i majątki osobiste każdego z małżonków; może obejmować majątek rozumiany jako masa majątkowa (zbiór składników majątkowych), w tym poszczególne składniki majątku, np. samochód, zobowiązania oraz roszczenia pomiędzy małżonkami, mają do niego zastosowanie przepisy KRO.

PCC

Skrót od: podatek od czynności cywilnoprawnych, uregulowany w uPCC.

Odpowiedzialność subsydiarna

Inaczej odpowiedzialność posiłkowa, występuje np. w spółkach osobowych prawa handlowego jako odpowiedzialność posiłkowa wspólnika za długi spółki; polega na tym, że wspólnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za długi spółki, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, patrz: art. 31 KSH.

Firma półrodzinna

Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek polegający na tym, że w spółce należącej do przedstawicieli kilku rodzin w części z nich nastąpi sukcesja, a w pozostałych nie, tj. tylko niektórzy Nestorzy (wspólnicy) posiadają sukcesorów.

Spółka osobowa

Spółka osobowa prawa cywilnego (spółka cywilna, s.c., regulowana przepisami art. 860 i nast. KC) albo jedna z handlowych spółek osobowych regulowanych w KSH: spółka jawna (sp. j.), spółka partnerska (sp. p.), spółka komandytowa (sp. k.) albo spółka komandytowo-akcyjna (s.k.a.); handlowe spółki osobowe są to jednostki organizacyjne nieposiadające podmiotowości prawnej.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!