Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Etap sukcesji

Stopień zaawansowania procesu sukcesji w firmie prywatnej; rzeczywisty (nie domniemany) etap przekazywania wiedzy i władzy sukcesorom w firmie rodzinnej.

Inne wyrażenia ze słownika

Strefa Seniora (Nestora)

Składniki majątku traktowane jako nienaruszalne, dożywotnie zabezpieczenie Seniorów/Nestorów, które przekazywane są następcom dopiero po śmierci jedynego Seniora/Nestora, a jeżeli jest ich dwoje – po śmierci drugiego z nich. Więcej: Ł. Martyniec, Strefa seniora – jak zapewnić sobie spokojne życie po przekazaniu firmy, Magazyn Firm Rodzinnych RELACJE, Stowarzyszenie IFR, nr 5, Warszawa 2015, s. 8-9.

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Ład rodzinny

Zespół reguł przyjętych przez rodzinę biznesową (często rodzinę nuklearną) obejmujący wartości rodziny oraz firmy rodzinnej, zasady zarządzania, rozbudowy i sukcesji biznesu rodzinnego (często holdingu lub grupy spółek) i majątku rodzinnego, w tym finanse rodziny; może być niepisany albo sformalizowany w postaci Deklaracji rodziny, Porozumienia sukcesyjnego lub konstytucji rodzinnej.

Planowanie spadkowe

Zespół rozwiązań prawnych, podatkowych i finansowych dotyczących przekazywania majątku rodzinnego i/lub biznesu na wypadek śmierci oraz związane z nim praktyki dotyczące zarządzania w biznesie; planowanie spadkowe traktuje śmierć jako ryzyko majątkowe i biznesowe; stosowanie go opiera się o kilka założeń, obejmujących m.in. wzajemność oraz przyjęcie perspektywy tych, których interes jest zabezpieczany, zmierza do ułożenia planu awaryjnego oraz jest elementem planowania sukcesji (nagłej sukcesji).

Rodzina duża

Całość rodziny wielopokoleniowej obejmująca osoby spokrewnione i spowinowacone, np. dziadków (Nestorów), dzieci (sukcesorów) wraz z małżonkami lub partnerami ze związków nieformalnych oraz wnukami, ich małżonkami i partnerami.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!