Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Powinowaci

Krewni małżonka, np. teściowa, szwagier, bratowa.

Inne wyrażenia ze słownika

Majątek osobisty

Majątek osobisty małżonka (dawniej: majątek odrębny), stanowiący oddzielną masę majątkową należącą do danego małżonka, patrz majątek małżeński.

Ład właścicielski

Część Ładu rodzinnego obejmująca zasady nabywania i dysponowania własnością poszczególnych składników majątku, w szczególności o charakterze biznesowym, w tym dopuszczalne formy ustroju majątkowego małżeńskiego w małżeństwach należących do dużej rodziny, zasady zaciągania zobowiązać i zarządzania finansami osobistymi członków rodziny biznesowej oraz zasady dziedziczenia z perspektywy planowania spadkowego.

Plan awaryjny

Połączone w funkcjonalną całość testamenty, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia albo zachowku, produkty finansowe (np. polisy na życie) i inne rozporządzenia na wypadek śmierci, a w biznesie także zarząd sukcesyjny, postanowienia umów spółek oraz inne rozwiązania służące zabezpieczeniu firmy na wypadek śmierci właściciela lub wspólnika; sformułowanie stosowane na potrzeby planowania sukcesji w środowisku firm rodzinnych.

Firma rodzinna

(1) Przedsiębiorstwo lub spółka, która należy w całości lub w przeważającej części do przedstawicieli jednej rodziny, a przynajmniej 2 członków zaangażowanych jest w pracę lub zarządzanie firmą; istnieje przeszło 100 definicji firmy rodzinnej, w wielu przyjmuje się, że firmą rodzinną jest wyłącznie firma, która z powodzeniem przeszła proces sukcesji przynajmniej raz, tj. z pierwszego na drugie pokolenie. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu rodzinnego jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek.

Nestor

W nomenklaturze firm rodzinnych: założyciel lub właściciel firmy, który przekazuje albo przekazał firmę sukcesorowi albo sukcesorom (najczęściej dzieciom, wnukom albo innym członkom rodziny).

Firma półrodzinna

Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek polegający na tym, że w spółce należącej do przedstawicieli kilku rodzin w części z nich nastąpi sukcesja, a w pozostałych nie, tj. tylko niektórzy Nestorzy (wspólnicy) posiadają sukcesorów.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!